Gmina Żydowska Łódź

Społeczność

W Gminie co tydzień po modlitwach organizowane są piątkowe kolacje i sobotnie kidusze oraz lunche. W posiłkach biorą udział przede wszystkim członkowie społeczności żydowskiej zarówno z Łodzi jak i innych miast Polski.

Podczas spotkań poruszane są nurtujące społeczność tematy oraz Dwar Tora – czyli mądre słowa dotyczące Tory, prawa żydowskiego, halachy i judaizmu.
Poza szabatami GWŻ organizuje również uroczyste posiłki z okazji żydowskich świąt takich jak Pesach, Sukkot czy Szawuot. Nie brakuje również spotkań z okazji Lag Baomer, Dnia Niepodległości Izraela, TuBiszwat czy Purim.

Jeżeli chcesz przyjść na szabat lub święto nie zapomnij o zapisach i opłatach: jewishinformationlodz@gmail.com lub 42 633 51 56

Szacharit – modlitwa poranna – w dni powszednie odbywa się o godzinie 8.30. W soboty i święta o godzinie 9.30. Modlitwa wieczorna w piątek i święta w czasie letnim o 19.00, a w czasie zimowym w zależności od miesiąca.

Żeby być na bieżąco z czasem zapalania świeczek szabatowych oraz z czasem wszelkich modlitw warto zapisać się do gminnego newslettera.

Wystarczy wysłać info do jewishinformationoffice@gmail.com lub zatelefonować: 426335156

Lista produktów koszernych dostępnych w Polsce:
Lista plik pdf
Więcej informacji wkrótce

Mykwa w Łodzi przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej jest nowoczesnym basenem – jedynym w Polsce z osobnymi pomieszczeniami dla kobiet i mężczyzn. Mykwa spełnia wszystkie wymogi koszerności oraz wszelkie standardy. W części męskiej jest kilka pryszniców. W części kobiecej znajduje się wanna, pomieszczenie, w którym kobieta może się przygotować oraz kilka foteli dla osób towarzyszących. Mykwa kobieca wyposażona jest w ręczniki, jednorazowe buty, szlafroki, kosmetyki do mycia, pielęgnacji ciała oraz makijażu. Jest również suszarka.

Mykwa męska kosztuje 30 zł za wejście. Jest możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu. Kobiety płacą 50 zł. Dla członkiń GWŻ opłata wynosi 20 zł.

W Łodzi są dwie balanit, z którymi można umówić się na zanurzenie.

W GWŻ pracuje rabin Łodzi Dawid Szychowski. Jego biuro znajduje się przy ulicy Pomorskiej 18. Można się z nim kontaktować e-mailowo: poland@shavei.org.

Więcej informacji o rabinie na Wikipedii

Kontakt: Biuro Informacji Żydowskiej

Biuro Informacji Żydowskiej w Łodzi mieści się w prawej oficynie przy ulicy Pomorskiej 18.

W biurze dostępne są informacje o współczesnym życiu Gminy, tym przedwojennym oraz o odradzaniu się życia żydowskiego po wojnie. Podpowiemy też co zobaczyć w Łodzi. Chętnie pomożemy odnaleźć informacje osobom poszukującym swoich żydowskich korzeni w Łodzi i okolicach, jak również odnaleźć rodzinny grób na naszym cmentarzu Na skrzynkę mailową można słać zapytania w języku hebrajskim, angielskim i polskim.

Przy biurze działa także sklep z pamiątkami, winem, wysokogatunkowym alkoholem koszernym i księgarnia, w której znajdują się książki o tematyce żydowskiej.

Kontakt:jewishinformationlodz@gmail.com lub: 42 633 51 56

Szabaty oraz święta to jedne z możliwości spotykania się.

Innymi są comiesięczne „Intelektualne Farbrengen” – w ramach cyklicznych spotkań odbywają się pokazy filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz wykłady niekoniecznie związane z judaizmem.

Każdy wie, że bez kobiet świat rozpadłby się w kilka sekund dlatego w judaizmie kobiety pełnią bardzo ważne funkcje.

Ich mądrość, instynkt oraz usposobienie działają pozytywnie na otoczenie nie tylko w bliskiej rodzinie. By umacniać swoją kobiecą siłę raz w miesiącu w GWŻ organizujemy spotkania dla kobiet.

Jest to czas, by porozmawiać o rzeczach ważnych, ale też upiec ciasta czy wymienić się ubraniami.

Kontakt: Miriam Szychowska, 601151003

W GWŻ przez lata działał Dom Dziennego Pobytu, który został zamknięty. Teraz staramy się go przywrócić. Chcemy stworzyć seniorom możliwość spotykania się przy kawie i herbacie. Zależy nam, by mieli swoje miejsce, w którym będą czuli się dobrze.

Przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi działa grupa Sababa Należą do niej młodzi duchem ludzie, którzy mają mnóstwo pomysłów i chęci do pracy.

Działają wspólnie, są otwarci na pomysły i nowe projekty, zarażają pozytywną energią i napędzają społeczność żydowską w Łodzi i jej sympatyków do działania na rzecz wspólnego dobra.

Oprócz wspólnych projektów i współpracy z GWŻ grupa Sababa organizuje wspólną naukę Tory, wyjścia na kawę i piwo, spotkania filmowe, wycieczki po Łodzi i masę innych atrakcji!

Jeśli chcesz zostać jednym z członków grupy Sababa lub poznać bliżej zakres jej działań skontaktuj się z nami mailowo: sababa.lodz@gmail.com

GWŻ to nie tylko nauka Tory i szabatowe spotkania.
To też ruch i sport!

Klub Sportowy Bejtar stawia pierwsze kroki dlatego potrzebna jest każda nowa osoba!

Przyłącz się do nas – gramy w ping ponga, strzelamy na strzelnicy i gramy w piłkę nożną!

Zapisy: beitarlodz@gmail.com