Pole Gettowe to materialne świadectwo Zagłady ludności Żydowskiej Łodzi, okolicznych miast a także Żydów z Niemiec, Austrii, Czech i Luxemburga. W latach 1940-1944 na obszarze Pola Gettowego, które jest częścią Cmentarza Żydowskiego, pochowano ponad 43 000 osób.
Obecnie Pole Gettowe jest zdewastowane i częściowo niedostępne. Poprzednie, powojenne projekty oczyszczenia pola i oznaczenia indywidulanych grobów w większości nie przetrwały do dziś. Rewaloryzacja Pola Gettowego i godne upamiętnienie spoczywających tam ofiar getta to zadanie, które powinno być pilnie wykonane i które wymaga kompleksowej i długoletniej pracy konserwatorskiej.
Koncepcja rewaloryzacji Pola Gettowego zakłada stworzenie przestrzeni oddającej jego wartość historyczną i kulturową. Pole Gettowe ma ogromna wartość emocjonalną dla Żydów na całym świecie, udostępnienie im pola jest ważnym elementem planowanej rewaloryzacji.
Głównym założeniem koncepcji jest wprowadzenie na teren cmentarza form o spójnej stylistyce, współczesnym charakterze, ułatwiających dostęp i wizualnie wkomponowujących się w historyczną przestrzeń Cmentarza Żydowskiego.
Zaproponowane minimalistyczne rozwiązania, przy użyciu współczesnych materiałów, będą uzupełniać i podkreślać istniejące wartości zabytkowe pola.
Kluczowym elementem koncepcji jest instalacja na większości grobów kamiennych macew z danymi pochowanych tam więźniów getta oraz zainstalowanie rzeźby przestrzennej- zasłoniętego lustra, nawiązującej do Żydowskiej tradycji żałoby po zmarłych. Rzeźba symbolizuje niekończący się żal i smutek po ofiarach Holokaustu.
Rzeźba powstanie w pobliżu zamurowanej obecnie bramy od ul. Brackiej, która będzie stanowić wejście na Pole Gettowe. Brama o półkolistym ogrodzeniu, wykonanym z prostopadłościennych paneli, stworzy nową przestrzeń na pograniczu terenu zewnętrznego i terenu Pola Gettowego.
Projekt powstawał w konsultacji z Panią Lilką Elbaum, Panem Henrykiem Lewkowiczem, rabinem Josephem Polakiem oraz Przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Józefem Weiningerem.
Potrzebujemy Twojego wsparcia dla tego ważnego projektu
Za każdy wkład w projekt otrzymasz dyplom uznania z Twoim imieniem i nazwiskiem oraz kwotą Twojej pracy dyplomowej
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi realizuje projekt pn.:
„Pielęgnacja i ochrona zabytkowego starodrzewu w rejonie
Cmentarza Żydowskiego w Łodzi. Część I.”
Zadanie jest współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na podstawie umowy nr 555/OP/D/2021 w formie dotacji z dnia 22 listopada 2021 r.
Całkowita wartość zadania – 468 000,00 zł
Kwota i forma dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi – dotacja w wysokości
405 412,00 zł
Opis zakresu projektu: prace konserwatorskie i zabezpieczające zabytkowego starodrzewu w rejonie Cmentarza Żydowskiego w Łodzi, ul. Bracka 40, 91-717 Łódź, będącego własnością Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi